| Manufacturers: | Pulse Electronics Network |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | B2086NL |
| Description: | FIXED IND 4MH 100MA 3.6 OHM SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Pulse Electronics Network |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | - |
| Series | - |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Q @ Freq | - |
| Packaging | Tray |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±10% |
| Inductance | 4mH |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-SMD, Gull Wing |
| Material - Core | - |
| Size / Dimension | 0.555" L x 0.525" W (14.10mm x 13.34mm) |
| DC Resistance (DCR) | 3.6Ohm Max |
| Current - Saturation | - |
| Current Rating (Amps) | 100mA |
| Height - Seated (Max) | 0.485" (12.32mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | 10-SMT |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Inductance Frequency - Test | 1kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |