| Manufacturers: | Powerex, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Data Sheet: | CM450HA-5F |
| Description: | IGBT MOD SGL 250V 450A F SER |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Powerex, Inc. |
| Product Category | Transistors - IGBTs - Modules |
| Input | Standard |
| Series | IGBTMOD™ |
| IGBT Type | Trench |
| Part Status | Obsolete |
| Power - Max | 735W |
| Configuration | Single |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| NTC Thermistor | No |
| Package / Case | Module |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | Module |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 1.7V @ 10V, 450A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 450A |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 132nF @ 10V |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 250V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |