| Manufacturers: | Power Integrations |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Data Sheet: | LXA03D530-TL |
| Description: | DIODE GEN PURP 530V 3A 8SO |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Power Integrations |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Single |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | Qspeed™ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Diode Type | Standard |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 7 Leads |
| Capacitance @ Vr, F | 15pF @ 10V, 1MHz |
| Supplier Device Package | 8-SO |
| Reverse Recovery Time (trr) | 34.3ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 530V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 530V |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.71V @ 3A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.30 | $0.29 | $0.29 |