LXA03D530-TL
Manufacturers: Power Integrations
Product Category: Diodes - Rectifiers - Single
Data Sheet: LXA03D530-TL
Description: DIODE GEN PURP 530V 3A 8SO
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Power Integrations
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series Qspeed™
Packaging Tape & Reel (TR)
Diode Type Standard
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 7 Leads
Capacitance @ Vr, F 15pF @ 10V, 1MHz
Supplier Device Package 8-SO
Reverse Recovery Time (trr) 34.3ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 250µA @ 530V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 530V
Current - Average Rectified (Io) 3A
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.71V @ 3A