| Manufacturers: | Power Integrations |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | ISO3116I-100 |
| Description: | DC/DC CONVERTER 16.4V 3W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Power Integrations |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Open Frame |
| Series | ISO3116I (3W) |
| Approvals | - |
| Efficiency | - |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 3W |
| Size / Dimension | - |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 16.4V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 10kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 15.5V |
| Voltage - Input (Min) | 14.5V |
| Current - Output (Max) | 250mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $264.69 | $259.40 | $254.21 |