| Manufacturers: | Portescap |
|---|---|
| Product Category: | Stepper Motors |
| Data Sheet: | 44M100D1B |
| Description: | STEPPER MOTOR PM BIPOLAR 5V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Portescap |
| Product Category | Stepper Motors |
| Type | Permanent Magnet |
| Series | 44M |
| Weight | 0.177 lb (80.29 g) |
| Accuracy | ±11% |
| Features | Round Shaft |
| Approvals | - |
| Coil Type | Bipolar |
| Step Angle | 3.6° |
| Part Status | Active |
| Rotor Inertia | 8.2gcm² |
| Coil Resistance | 12.5 Ohms |
| Voltage - Rated | 5VDC |
| Diameter - Shaft | 0.118" (3.00mm) |
| Size / Dimension | Round - 1.732" Dia (44.00mm) |
| Termination Style | Wire Leads |
| Steps per Revolution | 100 |
| Mounting Hole Spacing | 1.950" (49.48mm) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 60°C |
| Length - Shaft and Bearing | 0.450" (11.43mm) |
| Torque - Holding (oz-in / mNm) | 5.5 / 38.8 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $25.56 | $25.05 | $24.55 |