| Manufacturers: | Pomona Electronics |
|---|---|
| Product Category: | Banana and Tip Connectors - Binding Posts |
| Data Sheet: | 73094-0 |
| Description: | CONN BIND POST KNURLED BLACK |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Pomona Electronics |
| Product Category | Banana and Tip Connectors - Binding Posts |
| Type | Standard |
| Color | Black |
| Series | - |
| Head Size | - |
| Head Style | Knurled |
| Nut Plating | - |
| Part Status | Active |
| Termination | Threaded and Turret |
| Nut Material | - |
| Plating - Body | Nickel |
| Voltage Rating | 1000V |
| Material - Body | Brass |
| Panel Thickness | 0.188" (4.78mm) |
| Termination Thread | - |
| Cross Hole Diameter | 0.302" (7.67mm) |
| Current Rating (Amps) | 15A |
| Material - Insulation | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $13.29 | $13.02 | $12.76 |