| Manufacturers: | Phoenix Contact |
|---|---|
| Product Category: | Terminal Blocks - Din Rail, Channel |
| Data Sheet: | 3215036 |
| Description: | CONN TERM BLK FEED THRU 300 MCM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Product Category | Terminal Blocks - Din Rail, Channel |
| Type | Feed Through |
| Color | Black, Blue, Gray, Yellow |
| Series | CLIPLINE PTPOWER |
| Features | - |
| Fuse Type | - |
| Part Status | Obsolete |
| Current - UL | 309A |
| Voltage - UL | 1500V |
| Current - IEC | 270A |
| Voltage - IEC | 1000V |
| Disconnect Type | - |
| Number of Levels | 2 |
| Stripping Length | 40mm |
| Terminal - Width | 31.0mm |
| Termination Style | Push In, Spring |
| Number of Positions | 4 |
| Material - Insulation | Polyamide (PA), Nylon |
| Wire Gauge or Range - AWG | 300MCM (kcmil)-2 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 50-150mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |