| Manufacturers: | Phoenix Contact |
|---|---|
| Product Category: | Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets |
| Data Sheet: | 3213442 |
| Description: | TERM BLOCK RCPT 8POS STR 3.5MM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Product Category | Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets |
| Type | Receptacle, Female Sockets |
| Color | Gray |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | CLIPLINE COMBI PPC |
| Features | Rail Mount Foot |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Current - IEC | 17.5A |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Voltage - IEC | 500V |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Number of Levels | 1 |
| Termination Style | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Header Orientation | - |
| Number of Positions | 8 |
| Positions Per Level | 8 |
| Contact Mating Finish | - |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | 14-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.14-1.5mm² |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $8.26 | $8.09 | $7.93 |