| Manufacturers: | Phoenix Contact |
|---|---|
| Product Category: | Terminal Blocks - Specialized |
| Data Sheet: | 3032004 |
| Description: | TERM BLK BUS BAR 2POS 6.2MM BLUE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Product Category | Terminal Blocks - Specialized |
| Type | Bus Bar - Side |
| Length | 1.713" (43.50mm) |
| Series | CLIPLINE UKN |
| Features | - |
| Part Status | Active |
| Height (Max) | 1.949" (49.50mm) |
| Current - IEC | 24A |
| Housing Color | Blue |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Voltage - IEC | 400V |
| Number of Levels | 1 |
| Stripping Length | 7mm |
| Terminal - Width | 6.2mm |
| Termination Style | Special, Hybrid |
| Number of Positions | 2 |
| Material - Insulation | Polyamide (PA), Nylon |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-24 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-4mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $16.10 | $15.78 | $15.46 |