| Manufacturers: | Phoenix Contact |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | 2940676 |
| Description: | AC/DC CONVERTER 4V 1W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | EG 45 |
| Features | Adjustable Output, IP20 |
| Approvals | - |
| Efficiency | - |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Power (Watts) | 1W |
| Voltage - Input | 230VAC |
| Size / Dimension | 3.03" L x 1.77" W x 4.21" H (77.0mm x 45.0mm x 107.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 4V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 4kV |
| Minimum Load Required | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 60°C |
| Current - Output (Max) | 250mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |