| Manufacturers: | Phoenix Contact |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | 2866284 |
| Description: | DC/DC CONVERTER 24V 24W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | MINI (24W) |
| Approvals | cUL, EN, UL, VDE |
| Packaging | - |
| Efficiency | 83% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Power (Watts) | 24W |
| Size / Dimension | 4.21" L x 0.89" W x 3.90" H (107.0mm x 22.5mm x 99.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C (With Derating) |
| Voltage - Input (Max) | 24V |
| Voltage - Input (Min) | 12V |
| Current - Output (Max) | 1A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $234.78 | $230.08 | $225.48 |