| Manufacturers: | Phoenix Contact |
|---|---|
| Product Category: | Power Relays, Over 2 Amps |
| Data Sheet: | 2834038 |
| Description: | RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 48V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Product Category | Power Relays, Over 2 Amps |
| Series | - |
| Features | Diode, Lighted Indicator, Test Button |
| Coil Type | Non Latching |
| Packaging | Bulk |
| Relay Type | General Purpose |
| Part Status | Obsolete |
| Seal Rating | - |
| Coil Current | 19.0mA |
| Coil Voltage | 48VDC |
| Contact Form | DPDT (2 Form C) |
| Operate Time | 13ms |
| Release Time | 5ms |
| Mounting Type | Socketable |
| Coil Insulation | - |
| Coil Resistance | 2.56 kOhms |
| Contact Material | Silver (Ag) |
| Switching Voltage | 250VAC, 250VDC - Max |
| Termination Style | Plug In |
| Must Operate Voltage | - |
| Must Release Voltage | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 70°C |
| Contact Rating (Current) | 10A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |