| Manufacturers: | Phoenix Contact |
|---|---|
| Product Category: | Terminal Blocks - Din Rail, Channel |
| Data Sheet: | 2795931 |
| Description: | CONN TERM BLK FEED THRU 12-24AWG |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Product Category | Terminal Blocks - Din Rail, Channel |
| Type | Feed Through |
| Color | Black |
| Series | TERMITRAB UK |
| Features | Surge Protection |
| Fuse Type | - |
| Part Status | Active |
| Voltage - UL | - |
| Current - IEC | 2A |
| Voltage - IEC | 48V |
| Disconnect Type | - |
| Number of Levels | 1 |
| Stripping Length | 8mm |
| Terminal - Width | 15.3mm |
| Termination Style | Screw |
| Number of Positions | 2 |
| Material - Insulation | Polyamide (PA), Nylon |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-24 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-4mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $38.39 | $37.62 | $36.87 |