| Manufacturers: | Phoenix Contact |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | 2320924 |
| Description: | AC/DC CONVERTER 24V 480W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | Quint |
| Features | Adjustable Output, DC Input Capable, IP20, Load Sharing, Universal Input |
| Approvals | CB, CSA, cULus, cRUus |
| Efficiency | 93% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Power (Watts) | 480W |
| Voltage - Input | 320 ~ 575 VAC (3PH) |
| Size / Dimension | 4.92" L x 2.72" W x 5.12" H (125.0mm x 69.0mm x 130.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 4kV |
| Minimum Load Required | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 55°C (With Derating) |
| Current - Output (Max) | 20A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $683.75 | $670.08 | $656.67 |