| Manufacturers: | Phoenix Contact |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | 2320128 |
| Description: | DC/DC CONVERTER 48V 240W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | Quint |
| Approvals | cUL, UL |
| Packaging | Bulk |
| Efficiency | 92.5% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Power (Watts) | 240W |
| Size / Dimension | 4.92" L x 1.89" W x 5.12" H (125.0mm x 48.0mm x 130.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C |
| Voltage - Input (Max) | 32V |
| Voltage - Input (Min) | 18V |
| Current - Output (Max) | 5A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $497.61 | $487.66 | $477.90 |