| Manufacturers: | Phoenix Contact |
|---|---|
| Product Category: | Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets |
| Data Sheet: | 1846917 |
| Description: | TERM BLOCK HDR 24POS 90DEG 5MM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Product Category | Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) |
| Color | Green |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | COMBICON MDSTBW |
| Features | Interlocking (Side) |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Current - UL | 15A |
| Voltage - UL | 300V |
| Current - IEC | 10A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 400V |
| Plug Wire Entry | - |
| Number of Levels | 2 |
| Termination Style | Solder |
| Header Orientation | 90°, Right Angle |
| Number of Positions | 24 |
| Positions Per Level | 12 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $18.07 | $17.71 | $17.35 |