| Manufacturers: | Phoenix Contact |
|---|---|
| Product Category: | Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets |
| Data Sheet: | 1821575 |
| Description: | TERM BLOCK HDR 5POS VERT 2.54MM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Product Category | Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Series | COMBICON MCV |
| Features | Solder Retention |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Current - UL | 6A |
| Voltage - UL | 150V |
| Current - IEC | 6A |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Voltage - IEC | 160V |
| Plug Wire Entry | - |
| Number of Levels | 1 |
| Termination Style | Solder |
| Header Orientation | Vertical |
| Number of Positions | 5 |
| Positions Per Level | 5 |
| Contact Mating Finish | Gold |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.28 | $4.19 | $4.11 |