| Manufacturers: | Phoenix Contact |
|---|---|
| Product Category: | Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets |
| Data Sheet: | 1780545 |
| Description: | CONN PLUG 4A IDC 6POS 2.5MM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Product Category | Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Black |
| Pitch | 0.098" (2.50mm) |
| Series | COMBICON HD |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Obsolete |
| Current - IEC | 4A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 125V |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Number of Levels | 1 |
| Termination Style | IDC |
| Header Orientation | - |
| Number of Positions | 6 |
| Positions Per Level | 6 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | 22-24 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.25-0.34mm² |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |