| Manufacturers: | Phoenix Contact |
|---|---|
| Product Category: | Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets |
| Data Sheet: | 1716989 |
| Description: | TERM BLOCK PLUG HYBRID 4+6POS |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Product Category | Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Green |
| Pitch | 0.300" (7.62mm) |
| Series | Power Combicon LPCH |
| Features | Lever Actuated |
| Packaging | Bulk |
| Screw Size | - |
| Part Status | Active |
| Current - UL | 35A |
| Voltage - UL | 600V |
| Current - IEC | 41A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 1kV |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Number of Levels | Hybrid |
| Insulation Height | 1.083" (27.51mm) |
| Termination Style | Screwless - Push-In Spring |
| Wire Strip Length | 18mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Dielectric Material | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| Number of Positions | 10 |
| Positions Per Level | 10 (4 Power + 6 Signal) |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 8-18 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.75-10mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $14.45 | $14.16 | $13.88 |