| Manufacturers: | Phoenix Contact |
|---|---|
| Product Category: | Multiple Conductor Cables |
| Data Sheet: | 1550708 |
| Description: | CABLE 8COND 24AWG SHLD 328.1' |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Product Category | Multiple Conductor Cables |
| Usage | - |
| Length | 328.1' (100.0m) |
| Series | - |
| Ratings | - |
| Voltage | 300V |
| Features | - |
| Cable Type | Multi-Conductor |
| Wire Gauge | 24 AWG |
| Part Status | Active |
| Shield Type | Braid |
| Jacket Color | Black |
| Shield Coverage | 85% |
| Shield Material | Copper, Tinned |
| Conductor Strand | - |
| Conductor Material | Copper, Bare |
| Conductor Insulation | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Number of Conductors | 8 |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.303" (7.70mm) |
| Jacket (Insulation) Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Jacket (Insulation) Thickness | 0.0299" (0.759mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $514.13 | $503.85 | $493.77 |