| Manufacturers: | Phoenix Contact |
|---|---|
| Product Category: | Multiple Conductor Cables |
| Data Sheet: | 1416350 |
| Description: | CABLE 8COND 23AWG SHLD 328.1' |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Product Category | Multiple Conductor Cables |
| Usage | - |
| Length | 328.1' (100.0m) |
| Series | - |
| Ratings | - |
| Voltage | 30V |
| Features | - |
| Cable Type | Multi-Conductor |
| Wire Gauge | 23 AWG |
| Part Status | Active |
| Shield Type | Braid |
| Jacket Color | Blue |
| Shield Coverage | 65% |
| Shield Material | Copper, Tinned |
| Conductor Strand | - |
| Conductor Material | Copper, Bare |
| Conductor Insulation | Polyethylene (PE) |
| Number of Conductors | 8 |
| Operating Temperature | -20°C ~ 80°C |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.314" (7.98mm) |
| Jacket (Insulation) Material | Polyurethane (PU) |
| Jacket (Insulation) Thickness | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $607.04 | $594.90 | $583.00 |