| Manufacturers: | Phoenix Contact |
|---|---|
| Product Category: | Terminal Blocks - Specialized |
| Data Sheet: | 0810012 |
| Description: | TERM BLK GRND ISOL 2POS 8.0MM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Product Category | Terminal Blocks - Specialized |
| Type | Ground, Earth |
| Length | 1.969" (50.00mm) |
| Series | CLIPLINE BSLK |
| Features | - |
| Part Status | Active |
| Height (Max) | 1.634" (41.50mm) |
| Current - IEC | 82A |
| Housing Color | - |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number of Levels | 1 |
| Stripping Length | 7mm |
| Terminal - Width | 8.0mm |
| Termination Style | Screw |
| Number of Positions | 2 |
| Material - Insulation | - |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | 6-20 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.5-16mm² |
| Material Flammability Rating | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $9.73 | $9.54 | $9.34 |