| Manufacturers: | Phoenix Contact |
|---|---|
| Product Category: | Terminal Blocks - Din Rail, Channel |
| Data Sheet: | 0505055 |
| Description: | CONN TERM BLK FEED THRU 2-18 AWG |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Product Category | Terminal Blocks - Din Rail, Channel |
| Type | Feed Through |
| Color | White |
| Series | CLIPLINE SSK |
| Features | Explosion Proof, Harsh Environment |
| Fuse Type | - |
| Part Status | Active |
| Voltage - UL | 800V |
| Current - IEC | 125A |
| Voltage - IEC | - |
| Disconnect Type | - |
| Number of Levels | 1 |
| Stripping Length | 16mm |
| Terminal - Width | 15.3mm |
| Termination Style | Screw |
| Number of Positions | 2 |
| Material - Insulation | Ceramic, Keramik |
| Wire Gauge or Range - AWG | 2-18 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 1.5-35mm² |
| Material Flammability Rating | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $83.18 | $81.52 | $79.89 |