| Manufacturers: | Peerless by Tymphany |
|---|---|
| Product Category: | Speakers |
| Data Sheet: | PMT-30N18AL04-04 |
| Description: | SPEAKER 4OHM 2W TOP PORT 78.5DB |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Peerless by Tymphany |
| Product Category | Speakers |
| Type | Full Range |
| Shape | Round |
| Series | PMT |
| Ratings | - |
| Impedance | 3.91 Ohms |
| Packaging | Bulk |
| Technology | Magnetic |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder Eyelet(s) |
| Port Location | Top |
| Power - Rated | 1.5W |
| Frequency Range | 250Hz ~ 20kHz |
| Material - Cone | Aluminum (AI) |
| Efficiency - dBA | 78.50 |
| Size / Dimension | 1.339" Dia (34.00mm) |
| Efficiency - Type | Half Space Sensitivity |
| Material - Magnet | Nd-Fe-B |
| Ingress Protection | - |
| Efficiency - Testing | 1W/1M |
| Height - Seated (Max) | 0.628" (15.95mm) |
| Frequency - Self Resonant | 249.75Hz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $8.40 | $8.23 | $8.07 |