| Manufacturers: | Peerless by Tymphany |
|---|---|
| Product Category: | Speakers |
| Data Sheet: | NE65W-04 |
| Description: | SPEAKER 4OHM 25W TOP PORT 82.7DB |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Peerless by Tymphany |
| Product Category | Speakers |
| Type | Tweeter |
| Shape | Round |
| Series | NE |
| Ratings | - |
| Impedance | 4 Ohms |
| Packaging | Bulk |
| Technology | Magnetic |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder Eyelet(s) |
| Port Location | Top |
| Power - Rated | 25W |
| Frequency Range | 150Hz ~ 18kHz |
| Material - Cone | Aluminum (AI) |
| Efficiency - dBA | 82.70 |
| Size / Dimension | 2.565" Dia (65.14mm) |
| Efficiency - Type | Half Space Sensitivity |
| Material - Magnet | Nd-Fe-B |
| Ingress Protection | - |
| Efficiency - Testing | 1W/1M |
| Height - Seated (Max) | 1.488" (37.80mm) |
| Frequency - Self Resonant | 166.01Hz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $29.96 | $29.36 | $28.77 |