| Manufacturers: | Parallax, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Logic - Shift Registers |
| Data Sheet: | 602-00010 |
| Description: | PARALLEL LOAD 8-BIT SERIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Parallax, Inc. |
| Product Category | Logic - Shift Registers |
| Series | 74HC |
| Function | Parallel to Serial |
| Packaging | Tube |
| Logic Type | Shift Register |
| Output Type | - |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 16-DIP |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |