| Manufacturers: | Panduit Corp |
|---|---|
| Product Category: | Cable Ties and Cable Lacing |
| Data Sheet: | SSM4S-D |
| Description: | *STA-STRAP* MARKER |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panduit Corp |
| Product Category | Cable Ties and Cable Lacing |
| Color | Natural |
| Width | 0.180" (4.57mm) |
| Series | STA-STRAPĀ® SSM |
| Features | 2-Piece Design, Write-On Area |
| Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Packaging | 500 per Pkg |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Bundle Diameter | 4.00" (101.60mm) |
| Length - Actual | 1.242' (378.46mm) |
| Tensile Strength | 50 lbs (22.68 kg) |
| Wire/Cable Tie Type | Marker Strap/Flag Tie |
| Length - Approximate | 15.00" |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.01 | $1.97 | $1.93 |