| Manufacturers: | Panduit Corp |
|---|---|
| Product Category: | Cable Ties and Cable Lacing |
| Data Sheet: | SSM2S-C |
| Description: | *STA-STRAP* MARKER |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panduit Corp |
| Product Category | Cable Ties and Cable Lacing |
| Color | Natural |
| Width | 0.180" (4.57mm) |
| Series | STA-STRAPĀ® SSM |
| Features | 2-Piece Design, Write-On Area |
| Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Packaging | 100 per Pkg |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Bundle Diameter | 1.75" (44.45mm) |
| Length - Actual | 0.558' (170.08mm, 6.70") |
| Tensile Strength | 50 lbs (22.68 kg) |
| Wire/Cable Tie Type | Marker Strap/Flag Tie |
| Length - Approximate | 6.75" |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.03 | $1.01 | $0.99 |