| Manufacturers: | Panduit Corp |
|---|---|
| Product Category: | Cable Ties and Cable Lacing |
| Data Sheet: | SSC2S-S10-C |
| Description: | *STA-STRAP* CLAMP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panduit Corp |
| Product Category | Cable Ties and Cable Lacing |
| Color | Natural |
| Width | 0.180" (4.57mm) |
| Series | STA-STRAPĀ® SSC |
| Features | - |
| Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Packaging | 100 per Pkg |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Screw Mount, Mounting Hole |
| Bundle Diameter | 1.75" (44.45mm) |
| Length - Actual | 0.617' (187.96mm, 7.40") |
| Tensile Strength | 50 lbs (22.68 kg) |
| Wire/Cable Tie Type | Standard, Releasable |
| Length - Approximate | 7.50" |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.44 | $0.43 | $0.42 |