| Manufacturers: | Panduit Corp |
|---|---|
| Product Category: | Multiple Conductor Cables |
| Data Sheet: | PUP6004WH-W |
| Description: | COPPER CBLE ENHANCED CAT 1=1000' |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panduit Corp |
| Product Category | Multiple Conductor Cables |
| Usage | - |
| Length | 1000.0' (304.8m) |
| Series | TX6000™ |
| Ratings | - |
| Features | Drain Wire, Flame Retardant |
| Cable Type | Multi-Pair, Cat6 |
| Wire Gauge | 23 AWG |
| Part Status | Active |
| Shield Type | - |
| Jacket Color | White |
| Shield Coverage | - |
| Shield Material | - |
| Conductor Strand | - |
| Conductor Material | Copper, Bare |
| Conductor Insulation | Fluorinated Ethylene-Propylene (FEP), Polyolefin (PO) |
| Number of Conductors | 8 (4 Pair Twisted) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 60°C |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.233" (5.92mm) |
| Jacket (Insulation) Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC), Plenum |
| Jacket (Insulation) Thickness | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $756.23 | $741.11 | $726.28 |