| Manufacturers: | Panduit Corp |
|---|---|
| Product Category: | Cable Ties and Cable Lacing |
| Data Sheet: | PRWP2H-TL |
| Description: | TIE PAN TY PSHMNT 8.9" |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panduit Corp |
| Product Category | Cable Ties and Cable Lacing |
| Color | Natural |
| Width | 0.300" (7.62mm) |
| Series | PAN-TY® PRWP |
| Features | - |
| Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Packaging | 250 per Pkg |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Push Mount, Winged Arrowhead |
| Bundle Diameter | 2.00" (50.80mm) |
| Length - Actual | 0.742' (226.16mm, 8.90") |
| Tensile Strength | 120 lbs (54.43 kg) |
| Wire/Cable Tie Type | Standard, Releasable |
| Length - Approximate | 9.00" |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.23 | $1.21 | $1.18 |