| Manufacturers: | Panduit Corp |
|---|---|
| Product Category: | Labels, Stickers, Decals - Preprinted |
| Data Sheet: | PPMA1329D |
| Description: | LABEL 12"X2.5" WHITE/GREEN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panduit Corp |
| Product Category | Labels, Stickers, Decals - Preprinted |
| Shape | Rectangle |
| Width | 2.500" (63.50mm) |
| Length | 12.000" (304.80mm) |
| Series | - |
| Ratings | - |
| Features | Abrasion Resistant, Dirt Resistant, Dust Resistant, Grease Resistant, UV Resistant, Water Resistant |
| Language | English |
| Location | Indoor/Outdoor |
| Packaging | Bulk |
| Print Type | Pre-Printed |
| Arrangement | Text Only |
| Part Status | Active |
| Applications | Pipe |
| Legend (Text) | Hot Water Return |
| Mounting Type | Adhesive |
| Color - Legend | White |
| Material - Body | Vinyl |
| Diameter - Label | - |
| Color - Background | Green |
| Legend (Symbol Only) | No Symbol |
| Application Specifics | Water Fluids |
| Outside Pipe Diameter (Max) | 6.000" (152.40mm) |
| Outside Pipe Diameter (Min) | 2.500" (63.50mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.76 | $2.70 | $2.65 |