| Manufacturers: | Panduit Corp |
|---|---|
| Product Category: | Cable Ties and Cable Lacing |
| Data Sheet: | PLT4H-TL100 |
| Description: | CABLE TIE HEAVY POLY WR BK 14.5" |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panduit Corp |
| Product Category | Cable Ties and Cable Lacing |
| Color | Black |
| Width | 0.300" (7.62mm) |
| Series | PAN-TY® PLT |
| Features | Chemical Resistant, Weather Resistant |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Packaging | 250 per Pkg |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Bundle Diameter | 4.00" (101.60mm) |
| Length - Actual | 1.208' (368.30mm) |
| Tensile Strength | 50 lbs (22.68 kg) |
| Wire/Cable Tie Type | Standard, Locking |
| Length - Approximate | 14.50" |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.93 | $0.91 | $0.89 |