| Manufacturers: | Panduit Corp |
|---|---|
| Product Category: | Cable Ties and Cable Lacing |
| Data Sheet: | PLT3H-L86 |
| Description: | CABLE TIE LIGHT-HEAVY 11.1" |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panduit Corp |
| Product Category | Cable Ties and Cable Lacing |
| Color | Blue |
| Width | 0.300" (7.62mm) |
| Series | PAN-TY® PLT |
| Features | Metal Detectable |
| Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Packaging | 50 per Pkg |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Bundle Diameter | 3.00" (76.20mm) |
| Length - Actual | 0.925' (281.94mm, 11.10") |
| Tensile Strength | 120 lbs (54.43 kg) |
| Wire/Cable Tie Type | Standard, Locking |
| Length - Approximate | 11.00" |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.02 | $1.00 | $0.98 |