| Manufacturers: | Panduit Corp |
|---|---|
| Product Category: | Labels, Stickers, Decals - Preprinted |
| Data Sheet: | PLD-43 |
| Description: | LABEL ELECTRL WARN 1.5"X1" 200PC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panduit Corp |
| Product Category | Labels, Stickers, Decals - Preprinted |
| Shape | Rectangle |
| Width | 1.000" (25.40mm) 1" |
| Length | 1.500" (38.10mm) |
| Series | - |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Language | English |
| Location | Indoor/Outdoor |
| Packaging | Dispenser |
| Print Type | Pre-Printed |
| Arrangement | Symbol and Text |
| Part Status | Active |
| Applications | Electrical |
| Legend (Text) | Danger : High Voltage |
| Mounting Type | Adhesive |
| Color - Legend | Black, White |
| Material - Body | Polyester |
| Diameter - Label | - |
| Color - Background | Black, Red, White |
| Legend (Symbol Only) | See Legend (Text) |
| Application Specifics | Safety: Danger |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $35.46 | $34.75 | $34.06 |