| Manufacturers: | Panduit Corp |
|---|---|
| Product Category: | Cable Ties and Cable Lacing |
| Data Sheet: | MRT1S-C4 |
| Description: | CABLE TIE TENSION |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panduit Corp |
| Product Category | Cable Ties and Cable Lacing |
| Color | Silver |
| Width | 0.181" (4.60mm) |
| Series | Pan-SteelĀ® |
| Features | - |
| Material | Stainless Steel 304 |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Bundle Diameter | 1.77" (45.00mm) |
| Length - Actual | 0.751' (229.00mm, 9.02") |
| Tensile Strength | 180 lbs (81.65 kg) |
| Wire/Cable Tie Type | Standard, Locking |
| Length - Approximate | 9.00" |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.02 | $1.00 | $0.98 |