| Manufacturers: | Panduit Corp |
|---|---|
| Product Category: | Cable Ties and Cable Lacing |
| Data Sheet: | MLT4LH-LP316 |
| Description: | CABLE TIE 316 SS 250LB 14.3"L |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panduit Corp |
| Product Category | Cable Ties and Cable Lacing |
| Color | Silver |
| Width | 0.250" (6.35mm) |
| Series | Pan-SteelĀ® MLT |
| Features | Corrosion Resistance |
| Material | Stainless Steel 316 |
| Packaging | 50 per Pkg |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Bundle Diameter | 4.00" (101.60mm) |
| Length - Actual | 1.192' (363.22mm) |
| Tensile Strength | 250 lbs (113.40 kg) |
| Wire/Cable Tie Type | Standard, Locking |
| Length - Approximate | 14.25" |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.98 | $1.94 | $1.90 |