| Manufacturers: | Panduit Corp |
|---|---|
| Product Category: | Heat Shrink Tubing |
| Data Sheet: | HSTTP150-CY |
| Description: | HEATSHRINK 1-1/2" X 100' BLACK |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panduit Corp |
| Product Category | Heat Shrink Tubing |
| Type | Tubing, Flexible |
| Color | Black |
| Length | 100.0' (30.5m) |
| Series | HSTTP |
| Features | Cut Resistant, Flame Retardant, Fuel and Oil Resistant, Solder Resistant, UV Resistant |
| Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC), Irradiated |
| Part Status | Active |
| Shrinkage Ratio | 2 to 1 |
| Shrink Temperature | 100°C |
| Operating Temperature | -20°C ~ 105°C |
| Recovered Wall Thickness | 0.045" (1.14mm) |
| Inner Diameter - Supplied | 1.500" (38.10mm) |
| Inner Diameter - Recovered | 0.750" (19.05mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $391.96 | $384.12 | $376.44 |