| Manufacturers: | Panduit Corp |
|---|---|
| Product Category: | Fiber Optic Connectors |
| Data Sheet: | FLCSSCBUY |
| Description: | THE LC OPTICAM SINGLEMODE SIMPL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panduit Corp |
| Product Category | Fiber Optic Connectors |
| Mode | Singlemode |
| Series | OptiCam® |
| Features | - |
| Boot Color | Blue |
| Reflection | -50dB |
| Part Status | Active |
| Body Material | Plastic |
| Housing Color | Natural |
| Mating Cycles | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Cable Diameter | 0.9mm |
| Connector Type | Plug |
| Fastening Type | Latch Lock |
| Simplex/Duplex | Simplex |
| Connector Style | LC |
| Ferrule Material | Zirconia, Ceramic |
| Attenuation - Typ | -0.1dB |
| Ingress Protection | - |
| Dielectric Material | Plastic |
| Fiber Core Diameter | 9µm |
| Operating Temperature | - |
| Fiber Cladding Diameter | 125µm |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $22.36 | $21.91 | $21.47 |