| Manufacturers: | Panduit Corp |
|---|---|
| Product Category: | Cable Ties and Cable Lacing |
| Data Sheet: | ERT3M-C20 |
| Description: | CABLE TIE RELEASABLE 11.0" |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panduit Corp |
| Product Category | Cable Ties and Cable Lacing |
| Color | Black |
| Width | 0.500" (12.70mm) |
| Series | ERT |
| Features | Flame Retardant, Halogen Free |
| Material | Thermoplastic Polyurethane (TPU) |
| Packaging | 100 per Pkg |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Bundle Diameter | 3.00" (76.20mm) |
| Length - Actual | 0.917' (279.40mm, 11.00") |
| Tensile Strength | 18 lbs (8.16 kg) |
| Wire/Cable Tie Type | Standard, Releasable |
| Length - Approximate | 11.00" |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.14 | $2.10 | $2.06 |