| Manufacturers: | Panduit Corp |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors |
| Data Sheet: | DPF18-250FIB-C |
| Description: | CONN QC RCPT 18-22AWG 0.250 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panduit Corp |
| Product Category | Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors |
| Color | Red |
| Gender | Female |
| Series | DiscoGrip™ |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Tab Width | 0.250" (6.35mm) |
| Insulation | Fully Insulated |
| Tab Length | - |
| Wire Gauge | 18-22 AWG |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Tab Thickness | 0.032" (0.81mm) |
| Terminal Type | Standard |
| Contact Finish | Tin |
| Contact Material | Brass |
| Length - Overall | 0.840" (21.34mm) |
| Insulation Diameter | 0.080" ~ 0.133" (2.03mm ~ 3.38mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.29 | $1.26 | $1.24 |