| Manufacturers: | Panduit Corp |
|---|---|
| Product Category: | Spiral Wrap, Expandable Sleeving |
| Data Sheet: | CLT100F-C3 |
| Description: | SLIT WRAP 0.912" X 100' ORANGE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panduit Corp |
| Product Category | Spiral Wrap, Expandable Sleeving |
| Type | Slit Wrap |
| Color | Orange |
| Width | - |
| Length | 100' (30.48m) |
| Series | CLT |
| Features | Crush Resistant, Impact Resistant |
| Material | Polyethylene (PE) |
| Part Status | Active |
| Wall Thickness | 0.008" ~ 0.030" (0.20mm ~ 0.76mm) |
| Heat Protection | - |
| Type Attributes | Slit Harness |
| Liquid Protection | - |
| Abrasion Protection | Abrasion Resistant |
| Operating Temperature | -40°C ~ 50°C |
| Environment Protection | - |
| Diameter - Inside, Expanded | - |
| Material Flammability Rating | - |
| Diameter - Inside, Non-Expanded | 0.912" (23.16mm) |
| Diameter - Outside, Non-Expanded | 1.103" (28.02mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $122.99 | $120.53 | $118.12 |