| Manufacturers: | Panasonic Industrial Automation Sales |
|---|---|
| Product Category: | Optical Sensors - Photoelectric, Industrial |
| Data Sheet: | LS-401-C2 |
| Description: | SENSOR RETROREFLECTVE NPN OPEN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic Industrial Automation Sales |
| Product Category | Optical Sensors - Photoelectric, Industrial |
| Series | LS |
| Part Status | Active |
| Cable Length | 78.74" (2m) |
| Response Time | - |
| Sensing Method | Retroreflective |
| Adjustment Type | Adjustable |
| Sensing Distance | - |
| Voltage - Supply | 12V ~ 24V |
| Connection Method | Cable |
| Ingress Protection | - |
| Output Configuration | NPN - Open Collector |
| Operating Temperature | -10°C ~ 55°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $282.80 | $277.14 | $271.60 |