| Manufacturers: | Panasonic Industrial Automation Sales |
|---|---|
| Product Category: | Panel Meters |
| Data Sheet: | DP5-C |
| Description: | PROCESS METER 0-1MPA LCD PNL MT |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic Industrial Automation Sales |
| Product Category | Panel Meters |
| Type | Process Meter |
| Series | DP5 |
| Weight | 0.044 lb (19.96 g) |
| Features | - |
| Output Type | Analog, Solid State (2) |
| Part Status | Obsolete |
| Display Type | LCD - Dual Color Characters, Backlight |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Measuring Range | 0 ~ 1MPa |
| Voltage - Supply | 12 ~ 24VDC |
| Termination Style | Connector |
| Ingress Protection | IP40 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 50°C |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 37.00mm x 17.00mm |
| Display Characters - Height | - |
| Number of Characters Per Row | 3.5 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |