| Manufacturers: | Panasonic Electronic Components |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | NN31000A-BB |
| Description: | DC DC CONVERTER 0.6-5.5V 55W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Series | - |
| Features | OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Efficiency | 95% |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Power (Watts) | 55W |
| Package / Case | 57-PowerBFQFN Module |
| Base Part Number | NN3100 |
| Control Features | Enable, Active High |
| Size / Dimension | 0.33" L x 0.30" W x 0.19" H (8.5mm x 7.5mm x 4.7mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 0.6 ~ 5.5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 28V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Current - Output (Max) | 10A |
| Supplier Device Package | 57-HQFN (7.5x6.5) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |