| Manufacturers: | Panasonic Electronic Components |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Data Sheet: | MAZ20560A0G |
| Description: | DIODE ZENER 5.6V 1W DO41 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components |
| Product Category | Diodes - Zener - Single |
| Series | - |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Tolerance | ±7% |
| Part Status | Obsolete |
| Power - Max | 1W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial |
| Base Part Number | MAZ205V6 |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohms |
| Operating Temperature | - |
| Supplier Device Package | DO41-A1 |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.6V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20µA @ 2V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 200mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.42 | $0.41 | $0.40 |