| Manufacturers: | Panasonic Electronic Components |
|---|---|
| Product Category: | TVS - Diodes |
| Data Sheet: | MALT062H0L |
| Description: | TVS DIODE 4V SSMINI3-F2 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components |
| Product Category | TVS - Diodes |
| Type | Zener |
| Series | - |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-89, SOT-490 |
| Base Part Number | MALT062 |
| Power - Peak Pulse | - |
| Operating Temperature | - |
| Power Line Protection | No |
| Capacitance @ Frequency | 55pF @ 1MHz |
| Supplier Device Package | SSMini3-F2 |
| Unidirectional Channels | 2 |
| Voltage - Breakdown (Min) | 5.8V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 4V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.29 | $0.28 | $0.28 |