| Manufacturers: | Panasonic Electronic Components |
|---|---|
| Product Category: | LED Indication - Discrete |
| Data Sheet: | LNJ121W84RA |
| Description: | LED GREEN/RED SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components |
| Product Category | LED Indication - Discrete |
| Color | Green, Red |
| Series | - |
| Features | - |
| Lens Size | 2.00mm x 1.42mm |
| Packaging | Digi-ReelĀ® |
| Lens Color | - |
| Lens Style | Oval with Domed Top |
| Part Status | Obsolete |
| Height (Max) | 1.38mm |
| Configuration | Common Cathode |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Viewing Angle | - |
| Current - Test | 10mA Green, 10mA Red |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) |
| Base Part Number | LNJ121W |
| Size / Dimension | 3.20mm L x 2.50mm W |
| Lens Transparency | - |
| Wavelength - Peak | 565nm Green, 645nm Red |
| Millicandela Rating | 10mcd Green, 13.4mcd Red |
| Wavelength - Dominant | - |
| Supplier Device Package | SMD |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.03V Green, 1.92V Red |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |