| Manufacturers: | Panasonic Electronic Components |
|---|---|
| Product Category: | LED Indication - Discrete |
| Data Sheet: | LNJ115W8HRA |
| Description: | LED BLUE/RED DIFF TSS LED SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components |
| Product Category | LED Indication - Discrete |
| Color | Blue, Red |
| Series | - |
| Features | - |
| Lens Size | - |
| Packaging | Digi-ReelĀ® |
| Lens Color | White |
| Lens Style | - |
| Part Status | Obsolete |
| Height (Max) | 0.55mm |
| Configuration | Independent |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Viewing Angle | - |
| Current - Test | 5mA Blue, 10mA Red |
| Package / Case | 0605 (1613 Metric) |
| Base Part Number | LNJ115W |
| Size / Dimension | 1.60mm L x 1.25mm W |
| Lens Transparency | Diffused |
| Wavelength - Peak | 470nm Blue, 655nm Red |
| Millicandela Rating | 8.4mcd Blue, 6.7mcd Red |
| Wavelength - Dominant | - |
| Supplier Device Package | TSS Type LED |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.2V Blue, 1.72V Red |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |