| Manufacturers: | Panasonic Electronic Components |
|---|---|
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Data Sheet: | EZJ-P0V270RM |
| Description: | VARISTOR 27V 1A 0402 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components |
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Energy | - |
| Series | Automotive, AEC-Q200, EZJP |
| Packaging | Digi-ReelĀ® |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Current - Surge | 1A |
| Maximum DC Volts | 18V |
| Number of Circuits | 1 |
| Varistor Voltage (Typ) | 27V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |